Yılın Otomobili: 2020 İçin En İyi Otomobilleri
Eli Space 1 sene önce Otomobil

Yılın Otomobili: 2020 İçin ExtremeTech'in En İyi Otomobilleri - ExtremeTech

Çok fazla araba bu kadar iyi olduğunda yılın doğru aracını nasıl seçersiniz? Wall Street paranız varsa, sürdüğünüz arabayı seçebilirsiniz (Flash: Porsche 911 Yılın Yılın Seçilmiş Arabası). Kayalar üzerinden geçen aracı ödüllendirebilirsiniz (Flash: Jeep Gladiator Honored). Motown olması gereken köklerinizi (Flash: Corvette yine Yılın Otomobilini Kazandı), özellikle bu yıl Corvette’in yasal bir seçim olduğu durumlarda çağırabilirsiniz. Ama başkalarının elinde, bu zihniyet bize Chevrolet Vega, Mustang II, Chevrolet Atıf ve 2002’de Ford Thunderbird’ün ikinci gelişini de verdi.

Her yıl satılan otomobillerin yüzde yetmişi önceden sahipti. Kriterlere gelince, fiyat sınırımız yoktur; bazı publar, KBB.com’a göre Kasım ayında ortalama fiyatı 38.400 dolar olan ortalama yeni araba fiyatının 2.5 katından fazla olmadığını söylüyor, ancak 100.000 dolarlık bir arabada 25.000 dolarlık bir arabadan çok daha fazla teknoloji bekliyoruz. Bizim tercihimiz vaporware değil, yıl başında araba alıcılar için kullanılabilir olmasıdır.

İşte 2020 Yılın Otomobili ve alfabetik sırayla ilk 10’un geri kalanı.

Görülen tüm dergiler 2020 Yılın Otomobili Hyundai Sonata’yı ilk sırada veriyor.

Yılın Otomobili: 2020 Hyundai Sonata

10 satıştan yedisinin SUV, crossover ve pikaplara gittiği bir başka SUV Yılı’nda en iyi yeni araç sedan: 2020, sekizinci nesil Hyundai Sonata. Gerçekten mi. Sonat. Sadece bir kez a) 2020 modelinin ne kadar iyi göründüğünü gördükten sonra, b) standart güvenlik teknolojisi listesinden geçti ve c) Sonata’yı sürdü, Hyundai’nin çektiği çok düzgün hileyi tam olarak anlayabiliyor musunuz.

Yeni başlayanlar için, aşağıdaki 2020 Sonata’nın dört trim hattında aşağıdaki Hyundai SmartSense sürücü destek özellikleri standarttır (ve sonata, Sonata satışlarının yüzde 85-90’ını oluşturan SE’nin üzerindeki trimlerde standarttır):

Durdur ve git uyarlanabilir hız sabitleyici (Hyundai terimi: “gelişmiş akıllı hız sabitleyici”) İleri çarpışma uyarısı, otomatik acil frenleme, yaya algılama (“yaya algılamayla ileri çarpışma önleme yardımcısı”) Otomatik uzun farlar (“otomatik uzun far yardımı” ) Şerit koruma asistanı (aracı şerit kenarlarından geriye doğru yönlendirir) Şerit merkezleme asistanı (“şerit takip asistanı”) Sürücü uyuşukluk tespiti (“sürücü dikkat uyarısı”) (Federal zorunlu) arka görüş kamerası (SEL, SEL Plus) için dinamik destek kuralları , Limited 🙂 Kör-spo t algılama (“kör nokta çarpışma önleme yardımcısı”) / arka çapraz trafik uyarısı (“arka çapraz trafik önleme yardımcısı”)

Bu, herhangi bir 2020 otomobilden beklediğiniz her türlü sürücü destek teknolojisidir. -end araba.

Hyundai Blind Spot View Monitor (BVM) kör noktanızda ne olduğunu gösterir (ayrıca bip sesi verir, yanıp söner).

İsterseniz daha fazla sürücü yardımı var: En iyi iki trim hattı olan Hyundai, Highway Drive Assist adı verilen Seviye 2 kendi kendine sürüş özelliğine sahip.

En üst satırda, Sonata Limited, Uzaktan Akıllı Park Yardımı, aracınızı yaklaşık 30 feet değerinde kendi kendine sürüş için park yerinin veya garajın içine ve dışına kendiniz sürüyor. Ayrıca Sınırlı, gösterge panelinde sol ve sağ arka video görüntülerini gösteren, yan aynadan gördüğünüzden iki kat daha geniş bir Kör Nokta Görüntüleme Monitörü (yukarıdaki fotoğraf) ve yine de uyarı cıvıltıları ve ışıkları alıyorsunuz. Hepsi bir genel araçta, Lexus veya Mercedes’de değil.

NFC (yakın alan iletişimi) kullanarak Hyundai Dijital Anahtar olarak adlandırılan anahtar telefon da (sadece kulağa ne geliyor) var. Ayrıca, aracınızı açan ve başlatan ayrı bir NFC yakınlık kartı da vardır ve kaybederseniz fiziksel bir kablosuz uzaktan anahtar için yaklaşık 20 $ (250 $ değil) tutar. Hyundai Dijital Anahtar Android telefonlarla çalışır ve Apple NFC’ye Apple ödemelerinden daha fazla şey için izin verirse iPhone ile çalışır. Merhaba Apple?

Hyundai, navigasyonun düşük maliyetli otomobillerde zorlu bir satış olduğunu biliyor, bu nedenle standart Android Auto, Apple CarPlay ve 8 inç renkli dokunmatik ekran yapıyor. Navigasyon için kendi telefonunuzu takın. Üst SEL Plus’ta Hyundai, isteğe bağlı olarak 10,25 inçlik bir orta ekran ve yerleşik gezinti yapar ve her şey Sınırlı’da standart olduğu için Sınırlı’da standarttır.

Sonata Limited kokpit. < /

Bir performans Sonata, N Line, 2020’de (açıklandı), daha sonra büyük olasılıkla arka tekerleklere e-güç sağlayacak ve Sonata dört tekerlekten çekiş sağlayacak hibrit bir Sonata (yaygın olarak beklenen) mekanik arkadan itiş için yer soymayan bir iletim tüneli oluşturmadan.

1 Toyota Camry 27 yıl sonra ilkbaharda sadece önden çekişli olarak AWD sunacak, No.2 Honda Accord sadece önden çekişli, 3 numaralı Nissan Altima 2019 modeliyle AWD aldı ve Sonata eşiğinde şimdiki dördüncü ve beşinci sıradaki Ford Fusion ve Chevrolet Malibu acele edip kepçeyi teker teker attığında 4 numaralı satıcı olmanın (çok iyi sedan olduklarını boş verin). Sonata’daki navlun dahil 26.430 $ için bu temel güvenlik (yukarıdaki madde işareti listesi) veya bugün yeni bir otomobilin ortalama satış fiyatı altında on bin BSD olan SEL için 28.830 $. Sonata Limited, aslında standart olan her seçenekle maksimum seviyeye ulaştı: 34.530 $ satıyor: Yılın Aracı, bugün satılan ortalama yeni arabanın fiyatı altında dört bin dolar yükledi.

Hyundai’nin yeni ekipman ve seçenekler şeması güzel: Özellikler ve premium hatlarda özellikler düzeltildi (seçenek sunulmadı). En ucuz fiyatın herhangi bir ekstra maliyet seçeneği yoktur, çünkü alışveriş yapan kullanıcılar 219 $ veya yüzde 1,9 satın alma finansmanı için Sonata SE kiralaması gibi düşük bir ödeme planı satın alırlar; Aralık ayının sonlarında, bazı bölgelerde 99 $ ‘lık kira veya 72 aylık APR kredisi kadar düşüktür. Orta kaplamalar seçenekler sunar. En üstte, çoğu alıcı her seçeneği ister, bu yüzden hepsi pişirilir.

Otomobil üretimi Alabama, Carolinas, Georgia ve Mississippi’deki Yeni Güneyi dönüştürüyor ve işler Michigan’da değilse, A’nın ABD’sindeyken.

Sonata’nın uzunluğu 192.9 inç iken orta boyutta, 120,4 fit küp (104,4 fit yolcu, 16,0 fit gövde) iç hacim EPA numaralarında (120 fit küp ve üzeri) tam boy diyor. Her açıdan, Yılın Arabamız yukarıda bir kesim. Ve ABD’li bayraklı otomobil üreticileri sedan çizgilerini kestiği için Hyundai boşluğu almaya hazırlanıyor. 17 milyon yeni aracın yüzde otuzu hala 5 milyon sedan.

Herkes 75.000 dolarlık harika bir araba yapabilir. 30.000 $ karşılığında harika bir araba üretmek deha gerektirir. Hyundai yaptı ve bu yüzden Sonata, 2020 için Yılın Otomobili.

Aşağıda, 2020 için en iyi 10 otomobili geri kalanı

BMW X5: Güvenli, Hızlı Eğlence Fiyatına Sahiptir

Her şeyi yapan bir üst seviye araç istiyorsanız – ultra-kombine otoyol ile seyir kendi başınıza oyma, 7,200 poundluk römorkları çeken veya çeken aile veya arka yollar – 2019 BMW X5 orta boy SUV.

İyi sürüyor, iyi idare ediyor ve içinde olmak iyi hissettiriyor. Dördüncü nesil X5’in 2019 modeli olarak piyasaya sürülen ikinci yılı.

2020 X5 üç motor sunuyor: 335 hp sıralı altı ve 0-60 kez 5.2 saniye, 456 hp V8 (0-60, 4.6 saniye) ve 2020 için 523 hp V8 (0-60, 4.1 saniye) ile bir X5 M50i. Mükemmele yakın bir fiyatı var: arkadan çekişli X5 için 59.895 dolar (kompakt X3 üzerinde on yedi büyük), X5 M50i tabanı için (BMW Motorsport kutularından parçalar anlamına gelir) 83.000 dolara, X5 M Yarışması için 133.825 dolara, Tamamen isteğe bağlı olarak tamamen Motorsporlu bir araç.

Altı silindirli X5 standart olarak çift 12,3 inç ekran, LED far, ön / arka park sonarı, Aktif Sürüş Asistanı (kör nokta tespiti / arka çapraz- trafik uyarısı, şeritten ayrılma uyarısı, ileri çarpışma uyarısı / şehir çarpışmalarını azaltma ve gündüz yaya koruması). Adaptif cruise control (BMW’nin standart “dinamik cruise control” sesleri ACC gibi geliyor, ancak gerçekten cruise control), uydu radyo alıcısı çipi (1.050 $ ‘dan başlayan paketler için) ve ekleyen 11 boya renginin dokuzu için ekstra ödeme yapıyorsunuz. $ 550- $ 1,950. Lazer farlar, arka havalı süspansiyon veya ultra premium ses gibi şeyler isteyebilirsiniz, neden olmasın? Adaptif cruise control, şerit merkezleme, otomatik şerit değiştirme (sadece dönüş sinyalini hafifçe vurun ve güvenliyse olur) ve direksiyon / trafik sıkışıklığı asistanı ile Driving Assistance Professional paketini (1.750 $) almalısınız.

İyi donanımlı bir X5, 70.000-75.000 dolar arasında çalışacaktır.

Audi Q7 ile karşılaştırıldığında, Audi hala harika bir iç mekana sahip, ancak 2019 facelift ile beş yıllık bir platform olduğu için izini sürüyor.

Fiyat, motorun orta tasarımı Corvette’yi spor yapıyor Chevrolet Corvette Stingray: Mid-Engine Magic

Corvette şarkıları altmışlı yıllarda zirveye çıktı, Prens ve “Küçük Kırmızı Corvette” verdi ya da aldı ve hatta bu 1982. Şimdi Corvette kültürü geri döndü, bu sefer altın zincirler olmadan, 2020 C8 (sekizinci nesil) Vette geldiğinde. Motor nihayet sürücünün arkasına monte edildi, Corvette baş mühendis Zora Arkus-Duntov 1950’lerde hayal etti. Yedi vitesli çift kavramalı şanzıman var. 491-hp V8 motor, Z51 paketi ile otomobili 2.9 saniyede 60 mil / saat hıza çıkaran sorumlu bir vatandaş yapmak için değişken valf zamanlaması, doğrudan benzin enjeksiyonu ve Aktif Yakıt Yönetimi’ne (silindir devre dışı bırakma) sahiptir. Turboşarjlı, havai kam, hibrit – evet, hibrit – bir motorun, daha fazla yakıt verimliliği ve daha fazla güç, daha fazla güç için olduğu bildiriliyor çünkü elektrik motorları sıfır gecikme olan ek turboşarjlar gibi davranıyor.

Yeni Corvette, sportif veya yumuşak olabilen manyetik sürüş kontrol şokları (MR veya manyetoreolojik sönümleyiciler) sunuyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, liste fiyatı (navlun hariç) navlun ile 61.000 $ ‘ın biraz üzerinde, hardtop dönüştürülebilir için 7.500 $ daha fazla başlıyor. Porsche’leri ve Ferraris’i getirin. Çoğu insan daha fazla ödeyecek ve 100.000 dolarlık Corvette kolay bir olasılık. Çevrimiçi konfigüratör bağımlılık yapar: Turuncu emniyet kemerleri mi yoksa Gerginlik Mavisi mi yoksa Meşale Kırmızısı mı? 395 dolar, lütfen, siyah istemiyorsanız. 1,495 $ ‘lık hafızalı, 1000 hız darbelerine kadar GPS’i hatırlayan ve dik araba yollarını hatırlayan ve oraya ulaşmadan önce ön ucu 2 inç kaldıran ön kaldırmayı keşfedeceksiniz. Hey, bu ön rüzgarlıkların değiştirilmesi ile karşılaştırıldığında ucuz.

Hyundai Palisade: Lüks sürüş, kokpit, tasarım. 50.000 dolardan az.

Hyundai Palisade: Çok İyi, Çok Uygun

Hyundai Sonata için değilse, Hyundai Palisade Yılın Otomobili olabilir. Palisade BMW X5 / Mercedes-Benz GLE, 20.000 $ daha az, hepsi de mükemmel iç mekanlara, bir dizi güvenlik özelliğine ve sürücü asistanına ve çok farklı fiyat noktalarına sahip. Palisade ile tüm trim hatlarında bir dizi güvenlik özelliği standarttır.

291 beygir V6 ve sekiz ileri otomatik vites, BMW’nin liginde olmasa bile oldukça hızlı. (20.000 $ ekstra ekstra daha az gövde yağsız gibi bir şey için gitmek zorunda.) Hyundai Drive Assist size Seviye 2 özerklik verir, yani çoğu zaman ellerinizi hafifçe direksiyonda tuttuğunuz sürece araç otoyollarda kendini sürüyor.

12,3 inçlik dijital gösterge paneli ile birinci sınıf trim hattı Sınırlı Kör Görüş Monitörünü sevdik. Arkaya bakan kameralar, sol veya sağ arkaya bir görünüm getirir. hangi yön sinyalinin etkinleştirildiğine bağlı olarak. Bu, yan aynadaki kör nokta uyarı ışığının, hoparlörlerden hoş bir cıvıltı ve ilk olarak Hyundai / Genesis olan şey, baştaki ekranda kör nokta uyarılarının üstünde. Özellikle, yapamayan eski sürücüler veya yapamayan daha genç sürücüler için trafiği kontrol etmek için başlarını çevirmeyen çok iyi bir şey olamaz. (Editörün notu: Palisade Blind View Monitor’ü “zeki…” olarak nitelendiren Tüketici Raporlarını göz ardı edin, ancak bazı sürücülerimiz bu özelliği sadece bir yenilik olarak görürken, diğerleri dikkat dağıtıcı olabileceğini düşündü. ”Olmaz. Kör noktayı yapan bir özellik. algılama daha da kullanışlı.)

Yüklü bir Palisade 48.000 $ ‘dan daha az gelir.

Bu konu için en çok satan Ford Explorer veya Lincoln Aviator’a ve Chevrolet Traverse’a bakıyorsanız bunu (ve kardeş Kia Telluride’yi) satın alın. Audi / BMW / Mercedes SUV’lerle de rekabetçidir.

Jaguar I-Pace, asfalt yollara ihtiyaç duymayan elektrikli spor otomobil SUV’udur.

Jaguar I -Pace: Un-Tesla’nın cazibesi

Hızlı, konforlu, harika görünümlü ve 7.500 dolarlık bir vergi kredisi ile gelen bir spor araba istiyorsanız, bu Jaguar I-Pace. Hepsinden önemlisi, münhasır: Jaguar, 2019 için ABD kıyılarına sadece yaklaşık 3.000 getiriyordu, bu da Tesla Model S, Model X veya Model 3’e göre daha da geriye kalan bir araç için talebin ne olduğu hakkında. ılımlı menzil, EPA test döngüsünde 234 mil veya Avrupa’nın WLTP’si (Dünya Çapında Harmonize Hafif Araç Test Prosedürü) için 292 mil. Menzili 300 milin üzerinde itmek için birkaç yüz pound daha fazla pil gerekiyor ve bu da performansa zarar veriyor. Ve menzil. ABD, EV’leri daha seksi ve daha cazip hale getirmek için bir yıl önce yılın ExtremeTech Arabamız olan I-Pace gibi daha fazla araca ihtiyaç duyuyor.

70.000 $ temel fiyatla, performans SUV’lar gider.

Bazı insanlar, Siyah Safir Metalik BMW X4’e çok para harcadıklarında ve diğeri Karbon Siyah Metalik veya Jet Siyah olsa bile, şirket park yerinde aynı X4’ü bulduklarında can sıkıcı buluyorlar. (BMW çok sayıda siyah araba satıyor.) Jag ile olmayacak.

Orta boy Kia Telluride, 50K $ ‘ın altında bir fiyata (yüklü) tüm doğru şeylere sahiptir.

Kia Telluride

Kia Telluride, Hyundai Palisade için kardeş bir ikiz. Mühendisler, her gövde ve iç panelin farklı olduğunu söylüyor. Ancak aktarma organları aynıdır, EPA numaraları 21 mpg kombine şehir / otoyolda aynıdır, fiyatlandırma benzerdir ve iç yüzey her ikisinde de birinci sınıftır. Telluride dört trim çizgisine (LX, S, EX ve SX) sahipken, Palisade üç (SE, SEL ve Limited). Giriş modelleri yaklaşık 33.000 dolar, hem tam kapsamlı adaptif cruise control, yaya algılamalı otomatik acil fren, şerit merkezleme direksiyon, arka park sensörleri ve bir römork denge sistemi.

Telluride (sadece) geliyor kör nokta tespiti / arka çapraz trafik uyarısı ve güvenli çıkış yardımı ile standart (trafik yaklaşan bir yol kenarı kapısını açarsanız uyarı sesi duyulur).

İkisi de gösterge panelinde kör bir spot monitör (ekran) sunar, Kia ekranın ortasını alır ve Hyundai’nin uyarının solda veya sağda olmasına bağlı olarak sol taraf dairesel hız göstergesini veya sağ taraftaki takometreyi alır yan. Kia’nın geleneksel bir konsol değiştiricisi var; Hyundai, bardak tutucular, telefonlar ve anahtarlar için daha fazla alan ayıran düğmeler kullanır. Tamamen isteğe bağlı olarak, üst trim hattı yaklaşık 47.500 dolar. (Bir Ford Explorer 65.000 dolara vurabilir.)

Subjektif olarak, gözden geçirenler Kia’nın kısmen dikdörtgen ızgara şekli ve Telluride adıyla daha sağlam göründüğünü söylüyor. Yolculuk neredeyse aynı. Sonbahardaki Telluride, Palisade’den yüzde 20 daha fazla satıldı ve Telluride, Motor Trend’in Yılın SUV’siydi; her ikisi de 13 Ocak’ta duyurulacak olan NACTOY (Kuzey Amerika Otomobil ve Yılın Kamyonu) hizmet aracı ödülü için adaylar. Her iki şekilde de ikisi piyasayı sarsıyor, Telluride sportif / sağlam bir araç ve Palisade ile pazarlanıyor. lüks bir iç vurgulamak. Bizim için en büyük fark, Telluride’ın giriş trim hattında bile kör nokta tespiti olması.

Orta ölçekli Lincoln Aviator, tüm doğru notalara isabet eden yeni Lincolns’un en iyisidir.

Lincoln Aviator: Ford’un Lüks Markası Çıkıyor

Lincoln Aviator, on yıldan uzun bir süredir Cadillac’ın egzoz dumanlarını soluyan Lincoln Motor Company’nin dirilişini temsil ediyor.

Yine de: 400 beygirlik çift turbo V6’ya sahip Aviator, 5 saniyede 60 mil / saat hıza ulaşıyor; Aviator Grand Touring PHEV, 100 beygirlik bir elektrik motoru ve 18 mil uzunluğundaki pilleri ekler. İçeride, kokpit zengin, rafine ve zevkli. Üst düzey süslemeler 28 hoparlörlü Revel ses ve 30 yönlü masaj koltuklarına sahiptir. Ya da belki de tam tersi. Detroit Senfoni Orkestrası, diğer araçlarda sert bip seslerinin yerini alan kısa müzikal akorlar yarattı.

Standart güvenlik iyidir: Co-Pilot 360, ileri çarpışma uyarısı, otomatik acil frenleme, yaya algılama, kör- nokta tespiti, şerit tutma yardımcısı ve otomatik uzun farlar. Ancak standart güvenlik daha iyi olabilir: 53.000 $ (Aviator) ile 90.000 $ (Aviator Grand Touring Black Label) arasında çalışan Aviator serisi, alt trimlerde, tam aralıklı adaptif cruise control, trafik işareti tanıma özelliğine sahip Co-Pilot 360 Plus’ı içermez ve kendi kendine park etme (paralel ve dikey). Daha büyük Navigator (her zaman Navigator olarak adlandırılır), daha küçük orta boyutlu Nautilus (eski adıyla MKX) ve kompakt Corsair (eski adıyla MKC) ile çevrili Aviator (eski adıyla MK-bir şey, inandığımız MKT) nihayet ivme kazanıyor. Bir Lincoln’un 2020 için yılın en iyisinden her yılın en iyisi olan modellere geçmesi için kalite kontrolü (Aviator / Explorer’ın piyasaya sürülmesi) üzerinde çalışması ve bazı sportif varyantları düşünmesi gerekir.

Mazda CX-5: kompakt SUV üzerindeki sınıfın en iyisi.

Mazda CX-5: Pek Çok Yönüyle Çok İyi

Bir model ne kadar sıklıkla aşar? bir otomobil satışının yarısı mı? Bu, Mazda CX-5 kompakt SUV, 2018’de 151.000 Mazda’nın 300.000 ABD satışıyla, ikinci neslin 2017 modeli olarak geldiğinden beri kaçak bir başarı.

Her ana akım otomobil üreticisi “yukarıdaki sınıf” terimini sergiliyor, ancak aslında teslim eden Mazda. (Tamam, bu hikayede Hyundai Palisade / Kia Telluride de.) Fit ve bitiş birinci sınıf ve CX-5 dahil olmak üzere birçok Mazda, Tüketici Raporlarının en güvenilir araçları arasında gösteriliyor.

Araç geliştirme mühendisi Dave Coleman, “Mazda, hızlı sürmek için eğlenceli olan yavaş arabaları yapıyor.” Demek ki, normal olarak çalışan bir arabayı arka yolda sınırlarına kadar zorlamak, örneğin bir X3’ü bulmak için dikkatli bir şekilde modifiye etmekten daha eğlenceli. sınırın 20 mil / saat hızını aşmamak ve bir viraja giren frenlere dayanmak zorunda kalmamak için her zaman geri çekiliyorsunuz. Mazda, sürücünün koltuğa nasıl karıştığı, hatta başının çıkıntıların nasıl çarptığı ya da sırayla, jinba ittai adına ya da at ve biniciyi bir araya getirdiği konusunda terler. Jinba ittai’yi ilk duyduğunuzda, bunun daha fazla pazarlama BS olup olmadığını merak ediyorsunuz. Zamanla, Mazda’nın bununla ilgili olduğunu ve nispeten küçük bir şirketin neden bu kadar çok ejderha öldürdüğünü anlıyorsunuz.

Kumaş koltuklar, kör nokta tespiti, 187 hp ve önden giriş CX-5 Sport -drive 25.000 $ ‘lık sportif bir koşuştururken, en üst seviye İmza AWD adaptif cruise control, şerit tutma yardımı (ancak şerit ortalaması değil, çünkü Mazda onu bir sürücü arabası tutmak istiyor), süet koltuk ekleri ve 38.000 $ için muhteşem ahşap çizgi panelleri.

En ilginç olanı, kısa süreli ekstra güç veya tork patlamaları için 48 voltluk bir pil takımı ve kayış tahrikli bir elektrik motoru (jeneratör olarak ikiye katlayan) kullanan V6 ve V8 motorlarında hafif hibrit bir seçenek olan eTorque’tur. Şehir içi sürüşte, eTorque motorları yakıt ekonomisini neredeyse yüzde 20 oranında artırır. Ayrıca, güç ve çekme kapasitesindeki V8’lerle eşleşen bir V6 EcoDiesel de var. İçeride, kabin geniş, kullanılabilir 12 inç portre ekranı ve kullanımı kolay UConnect arayüzü ve navigasyon sistemi de dahil olmak üzere çok fazla depolama alanına ve kullanışlı teknik özelliklere sahiptir. Ram’in helezoni yaylı süspansiyonu, yaprak yaylı pikaplar üzerindeki sürüşü geliştirir ve üst düzey Sınırlı, lüks bir lüks sedan veya SUV sürüşünü taklit eden dört köşeli bir hava süspansiyonuna sahiptir.

Doğal olarak, kabin tipi dizisi (bir sıra koltuk ile düzenli; iki sıralı dörtlü ve arka ayaklı rahat bacaklı) ve iki sıralı ve ön koltukla aynı 41 inç ayaklı mürettebatlı mürettebat, yatak uzunlukları (5’7 ″, 6’4) ″, 8 ′), trim hatları (yedi), motorlar (eTorque ile ve onsuz V6 ve V8 gazı, V6 dizel, Cummins inline-altı dizel), bir off-roader (Rebel), ağır hizmet tipi versiyonlar (2500 HD, 3500 HD) ve arka veya dört çeker. En yaygın sürücü destekleri – kör nokta tespiti, adaptif hız sabitleyici, şerit tutma yardımcısı – opsiyon olarak sunulur ve uyarlanabilir hız sabitleyici gibi bazı özellikler yalnızca daha yüksek trim hatlarında mevcuttur.

Stereoskopik kameralar kullanan bir sistem olan Subaru EyeSight ile standart olarak çok fazla güvenlik var. 2020 için, tam mesafe adaptif cruise control ve ileri-çarpışma uyarı / hafifletme frenlemesine ek olarak, şerit merkezleme yardımcısı standart olarak gelir. DriverFocus kafa hareketini izler ve dikkati dağılmış gibi görünürse bir uyarı sesi verir; genellikle doğru.

İlk on Mazda CX-5’imizle karşılaştırıldığında, Forester sakinleri daha dik oturuyor ve daha fazla bacak boşluğuna sahipler ve arkada daha fazla bagaj odası var. CX-5’in kullanımı daha eğlencelidir, Forester’ın yerden yüksekliği ise asfalt yolların daha iyi olmasını sağlar. Mazda, turbo olmayan dördüyle bile daha hızlıdır, Forester 30’larda yakıt ekonomisini kolayca alır. Her ikisi de karda, özellikle kış lastiklerinde harika.

Cehennem donuyor: Toyota Racing Development (TRD) Avalon. Takma dişlerinize tutun.

Mansiyon Ödülü

Satışta neredeyse 300 farklı modelle, neredeyse iyi arabalar, SUV’ler ve pikaplar var. Hepsi çok iyi teknoloji ile genel olarak öne çıkıyor.

BMW 3 Serisi, Mercedes C-Serisi, Infiniti Q60, Lexus IS, Volvo S60, vb. İle dolu bir alanda en iyi kompakt, lüks spor sedan. Beklediğiniz gibi çok sayıda teknoloji.

Ford F-150. 1 numaralı araç satan araç (bu yıl yaklaşık 1 milyon). Ford’un turbo (EcoBoost) V6 alıcılarını V8’leri unutturuyor. Senkronizasyon iyi çalışıyor.

Honda Accord . Orta büyüklükteki sedanlarda uzun süredir devam eden kriter, daha önce rakiplerle savaştı ve kabin kalitesi için üst düzey otomobillerle rekabet etti.

Honda Odyssey. Alışveriş yaparken elinize yazın: Hayır 200- 205 inç inç SUV, her üç sırada da bir minibüs kadar konfor içinde birçok insan taşıyor. 2020 Odyssey, düşük satış girişli trim hattı dışında kapsamlı HondaSensing güvenlik paketine ve kör nokta tespiti (süitin bir parçası değildir) standardına sahiptir. Bir aile için en iyi seçimdir. Dört tekerden çekişe ihtiyacınız varsa, Toyota Sienna şu anda tek seçenek (çok iyi bir seçim) ve şehirde çok fazla araba sürüyorsanız, lüks Chrysler Pacifica PHEV akü gücünde ilk 18 kilometreyi kaplıyor.

Hyundai Kona . Sağlam, lüks bir alt kompakt geçit. Aynı boyutta Hyundai’den mi istiyorsunuz, sadece daha ucuz mu? Bir Nissan Kicks rakibi olan yeni gönderilen Mekan’a göz atın.

Mazda CX-30 .

En çok satan Porsche.

Subaru Crosstrek, şimdi gaz veya gaz hibritinde.

Subaru Ascent . İkinci kez çok, çok iyi bir orta boy SUV. On yıl önce Subaru, benzer büyüklükteki B9 / Tribeca SUV ile tıklayamadı. Bu sefer sihir oldu.

Subaru Crosstrek . Sportif bir yetenek, sağlam asfalt yollarda sürüş ve mükemmel optik sürücü destek sistemi EyeSight ile her yere gidebileceğiniz AWD (elbette) alt kompakt kapak. Artık hibrit bir seçenek var.

Tesla Model 3. Tesla hype makinesini bir an için unutun: Tesla, EV pillerini en iyi biliyor. Model 3, Tesla olmayan tüm EV’lerle karşılaştırıldığında satış başarısıdır.

Toyota Avalon . SUV istemeyenler için en iyi büyük ve orta sedan. Gerçekten iyi bir araba ve sadece emekliler için değil. Bir melez (elbette) ve bir performans modeli (OMG!) TRD Avalon sedan var.

Toyota Camry Hybrid . Camrys harika, Toyota melezleri harika. Bir Prius’tan daha fazla alana ihtiyacınız olduğunda ve bir RAV4 (hibrid olarak gelen büyük bir küçük SUV) istemediğinizde mükemmeldir.

Toyota Prius. Yıl boyunca, küçük melezler arasında standart taşıyıcı.

Evet, bu listede çok fazla Toyotas var. En iyi alt kompakt sedan aslında yeniden takılmış Mazda2’dir.

Volvo XC60. Lüks kompakt SUV’ların kalabalık bir alanında, Volvo güvenlik ve şık bir kokpit için öne çıkıyor. < /

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
Popüler
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim