Uber, Londra Lisansını Kaybetti
Fahri PAt 1 sene önce Teknoloji

Transport for London’dan yapılan açıklama göre Uber lisansı olmayan şoförlerin hizmet vermesine izin verdiği için Londra’daki işletme lisansı iptal edilecek. Verilen kararı temyize götürmeyi planlayan Uber, bu süre içerisinde hizmetlerini devam ettirecek.

Geçen yıl ülkemizde çıkan sarı taksi ve Uber rekabetinin kararı geçtiğimiz Ekim ayında açıklanmış ve Uber davayı kaybeden taraf olmuştu. Mahkeme haksız rekabet oluşturuğu gerekçesi ile Uber şirketinin ülkemizdeki işletme ruhsatını iptal etmişti. Uber, şimdi de bir başka ülkede, İngiltere’de işletme ruhsatı kaybediyor.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da ikinci kez işletme ruhsatını kaybeden şirket, Avrupda’da en çok müşterisi bulunan şehirlerden birini daha yitirmiş durumda. Londra’nın ulaşım hizmetlerini yöneten ‘Transport For London’dan‘ yapılan açıklamaya göre ruhsatın iptal edilmesinin sebebi lisanssız sürücüler.

Ulaştırma bürosunun açıklamasına göre lisanssız Uber sürücüleri, başka lisanslı sürücülerin hesabına girerek kendi fotoğraflarını yüklüyor. Bu sebeple lisanssız sürücüleri lisanslı sürücü sanan yolcular, güvenlik sorunu oluşturabilecek başka araçlara binebiliyor. Açıklamanın devamında bu durumun birçok Uber kullanıcısının başına geldiği belirtildi. Büronun açıklaması şu şekilde:

“Tespit edilen önemli bir sorun, Uber’in sistemlerinde yapılan bir değişikliğin, lisanssız sürücülerin fotoğraflarını diğer Uber sürücü hesaplarına yüklemesine izin vermesidir. 14.000 seyahatte 1 gerçekleşen, yolcu güvenliği ve güvenlik riskini açığa çıkaran bu durum, lisanssız sürücülerin yolcuları rezervasyon yaptıkları şoför gibi almasına izin veriyor.”  

Uber, şehirden ayrılmayı istemiyor. 21 gün içerisinde karara itiraz etme hakkı bulunan ABD’li şirket, bu süre içerisinde hizmet vermeye devam edecek. Bildiğiniz üzere Uber, 2017 yılında Londra’daki lisansını kaybetmekle karşı karşıya gelmiş ve hizmet sürecini uzatmak için temziye başvurmuştu.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim