Uber kurucusu Travis Kalanick şirketin yönetim kurulundan ayrılıyor
Eli Space 6 ay önce Teknoloji

Uber kurucusu Travis Kalanick şirketin yönetim kurulundan ayrılıyor

Eski Uber CEO’su Travis Kalanick bulmasına yardım ettiği şirketten bir adım daha attı. Salı günü Uber, Kalanick’in 31 Aralık’ta yönetim kurulundan istifa etmeyi planladığını duyurdu. İleride, Kalanick “yeni işine ve hayırsever çabalarına odaklanmayı planlıyor.”

Kalanick, 2010-2017 yılları arasında Uber’in CEO’suydu. Bu süre zarfında, Uber sık ​​sık haşhaşlarla tartışmaya yabancı değildi toksik çalışma kültürü ve düzenleyicileri yanlış yönlendirmeye yönelik çabaları nedeniyle haberlerde yer almaktadır. Kalanick, bir grup yatırımcının bir mektup yazması ve şirkette liderlikte bir değişiklik talep etmesinin ardından sonunda görevden alındı.

Şirketin hisse senedinin kilitlenmesi 6 Kasım’da sona erdiğinden beri, Kalanick Uber’deki hisselerinin 2,1 milyar dolar değerinden fazlasını sattı.

Kalanick, iki yıldan fazla bir süredir Uber’e liderlik etmede doğrudan bir rol oynamamasına rağmen, şirket birçok yönden hala görev süresinin yansımalarıyla uğraşıyor. Bu ayın başlarında şirket, şirkette cinsel tacize uğrayan mevcut ve eski çalışanlar için 4.4 milyon dolarlık bir fon oluşturdu. Anlaşma, eski Uber çalışanı Susan Fowler’ın şirketteki cinsel taciz deneyimleri hakkında yazmasının ardından başlatılan ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’nun (EEOC) 2017 araştırmasına dayanıyor. Kalanick’in, üst yönetim ile birlikte, şirkette tekrar tekrar cinsel taciz vakalarını göz ardı ettiği bildirildi.

Sürücü tazminatı, Kalanick ile başlayan ve o zamandan beri şirketi kullanmaya devam eden bir başka konudur. Bu yılın başlarında, Uber gecikmiş New Jersey eyalet işsizlik ve sakatlık sigortası vergileri için yaklaşık 650 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Yakındaki New York eyaletinde 96.000 sürücü, şirkete 2011 yılına kadar ödenen ücretler nedeniyle dava açmak için bir araya geldi.

Kaynak: Uber

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim