TikTok uygulaması nedir ?

Bugün günümüzde oldukça popüler olan TikTok adlı sosyal paylaşım platformunu ele alacağız. Son dönemlerde ortalığı adeta kasıp kavuran bu uygulama ülkemizde de oldukça popüler. 33 dilde ve yüzlerce ülkede yayınlanan bu uygulama ilk olarak Eylül 2016 tarihinde yayınlandı. TikTok veya Çin’de bilinen adıyla Douyin, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulamanın geliştirici şirketinin adı ByteDance adında Çin merkezli bir şirket. Şirket, 2012 yılında  Zhang Yiming tarafından kuruldu. ByteDance’nın ana ürünü Toutiao, Çin’de ve dünya çapında bir içerik platformudur.

Tarihi

Eylül 2016’da Çin’de Douyin, ByteDance tarafından piyasaya sürüldü ve Eylül 2017’de Endonezya’da yayılmaya başladığında uluslararası pazara uygun olması için uygulamaya TikTok ismi verildi. 23 Ocak 2018’de TikTok uygulaması Tayland uygulama marketinde ücretsiz indirilen mobil uygulama indirme kategorisinde birinci sırada yer aldı. Şubat 2018’de TikTok, müzikten para kazanmak için Modern Sky ile bir ortaklık başlattı.

 

Musical.ly ile birleşmesi

9 Kasım 2017’de TikTok ana şirketi ByteDance, 1 milyar dolar harcayarak Şangay merkezli Santa Monica’da ofisi olan ve Amerikan gençlerine yönelik sosyal medya platformu olan girişim şirketi musical.ly’ı satın aldı. ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanından yararlanarak isteyen TikTok, 2 Ağustos 2018’de daha büyük bir video topluluğu oluşturmak için musical.ly’de var olan mevcut hesaplar ve verileri, tek bir uygulamada bir araya getirerek bu girişim şirketiyle birleşti.

 

Eylül 2016’da ByteDance, tarafından piyasaya sürülen Asya’da kısa video platformunda lider olan ve başka ülkelere de yayılmış olan uygulama, kısa süreli müzik videoları kapsamında en hızlı büyüyen uygulama haline gelmiştir.

Kullanıcıya müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde 15 saniyelik, kısa videolar üretmesine olanak sağlayan uygulama, 150 ülkede 500 milyondan fazla global kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.

Uygulama App Store ve Google Play Store da ücretsiz olarak yayınlanmıştır. Uygulamanın IOS için boyutu 308,3 MB iken Android için boyutu 80,19 MB’dir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim