Tesla İstenmeyen Hızlanma Raporları ile Başı Dertte
Eli Space 1 sene önce Otomobil

Tesla İstenmeyen Hızlanma Raporları ile Vurdu - ExtremeTech

Tesla otomobil endüstrisinde dalgalar yarattı ve son zamanlarda ABD’nin en değerli otomobil üreticisi oldu. Tamamen elektrikli tasarımlarının gücü ve Autopilot adı verilen sağlam bir otonom sistem üzerinde bu yüce konuma ulaştı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) şimdi Tesla’nın araçlarının istenmeyen hızlanmasından muzdarip olduğu raporlarını araştırıyor.

“İstenmeyen hızlanma” ifadesini duyduğunuzda, muhtemelen 2000’lerde Toyota’yı düşünüyorsunuz (eğer değilse 1980’lerde Audi). Toyota dünyanın en büyük otomobil üreticisi olduktan kısa bir süre sonra, artan hızlanma olaylarının sayısı ABD soruşturmasını tetikledi. Toyota, 2010 yılında birkaç modelin satışını askıya aldı ve 2.3 milyon aracın geri çağrılmasını sağladı.

Toyota durumu, birden fazla ölüm istenmeyen hızlanmayla ilişkilendirilene kadar düzenleyicilerden fazla ilgi görmedi. Tesla çok daha küçük bir şirket, ancak Autopilot’un agresif gelişimi ile her zamankinden daha fazla inceleme altında. Bağımsız yatırımcı Brian Sparks’ın NHTSA’ya ajanstan istenmeyen yaklaşık ivme olaylarını araştırmasını isteyen bir dilekçe sunduğu bildirildi. Bu olaylar arasında 110 kaza ve 52 yaralanma yer alıyor. Bunlar, Tesla için özellikle arabalarını hızlı bir şekilde hızlanmaya ayarlayan ciddi suçlamalardır – Parlak Moddaki Model S üç saniyeden daha kısa sürede 0’dan 6’ya kadar gidebilir.

Tesla, Model Y’yi bu yıl piyasaya sürmeyi umuyor. Bir hükümet soruşturması bu planları rayından çıkarabilir.

Sparks’ın yatırımcı sıfatıyla Tesla’nın stokunu kısalttığı unutulmamalıdır. Bu, şirketin değeri düştüğünde para kazanması anlamına gelir. Yani, şirkete zarar vermekle ilgileniyor. Ancak, iki kez istenmeyen hızlanma yaşayan Jennifer Terry’yi duyduktan sonra dilekçeyi sunmaya taşındığını söyledi. İlkinden sonra Tesla’dan derhal bir servis randevusu istedi, ancak sadece birkaç hafta sürebildi. Beklerken araba tekrar hızlandı ve dört araba çarpışmasına ve iki yaralanmaya neden oldu. Sparks, Tesla araçlarında istenmeyen hızlanma ile ilgili ek şikayetler aradı ve çok fazla şey gördüğüne şaşırdı.

NHTSA, iddiaların kapsamının Model 3, Model S ve Model X dahil 500.000 aracı kapsayan geniş olduğunu söylüyor. Ajans dilekçeyi değerlendiriyor ve şirketin araçları. Tesla’nın araçları teknolojiye diğerlerinden daha fazla bağımlı olduğu için böyle bir soruşturmayı tamamlamak uzun zaman alabilir. CEO ve kurucu Elon Musk, Tesla’nın ne kadar az kar ettiğinden sık sık bahsediyor. Yapılan NHTSA soruşturması şirket için önemli sorunlara neden olabilir. Şimdiye kadar, yatırımcılar özellikle ürkütücü değil. Tesla Cuma günü kapanışta sadece 2.99 $ (yüzde 0.58) düştü.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim