Tesla, Cybertruck’a Reklam Bütçesi Ayırmadan Nasıl Milyon Dolarlık Satış Yaptı
Fahri PAt 7 ay önce Teknoloji

Tesla, geçtiğimiz hafta duyurduğu ve sosyal medyada bir hayli alay konusu olan pick-up modelinin ön siparişlerinden 10.5 milyar dolar para elde etti. Fakat şirket, bu aracın tanıtılması için herhangi bir tekralm bütçesi ayırmadı. Peki bunu nasıl başarabildiler ?

ABD merkezli bir şirket olan Tesla, otomobil sektöründe oldukça güzel işler çıkartıyor. Şirket, çok da köklü bir geçmişi olmamasına rağmen otomobil sektörüne kazandırdığı yeni teknolojilerle birlikte tüketicilerin tüm dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Şirketin özellikle otonom sürüş özelliği, şu sıralar diğer otomobil devlerinin takibinde.

Tesla, geçtiğimiz hafta yeni bir araç tanıttı. Bu yeni aracın modeli pick-up. Elon Musk, aracın çalışmaları devam ederken, piyasaya uygun fiyatlı bir pick-up modeli sürmek istediklerini defalarca kez söylemişti. Elon Musk, dediğini yaptı. Tesla geçtiğimiz hafta tanıttığı Cybertruck’ın uygun fiyatı ve donanımsal özellikleriyle tüketicileri kendine adeta hayran bıraktı. Araç henüz yollara inmeyecek olsa da daha şimdiden binlerce ön sipariş aldı.

Tesla şirketinin bu yeni aracı Cybertruck otomobil sektörüne tam anlamıyla büyük bir damga vurdu. Çünkü bu araç, Alman otomobil devi Porsche’nin süper araçlarından bile daha hızlı. Ayrıca pick-up segmentinin kralı olarak da bilinen Ford F-150 bile Tesla’nın Cybertruck modeline karşı koyamıyor. Bu nedenle Cybertruck’ın, otomobil sektöründe yeni bir sayfa açtığını belirtebiliriz.

Ancak Cybertruck’ın yeniden kural yazdığı tek sektör otomobil değil. Öyle ki şirket, pazarlama sektörünün de kurallarını yeniden yazıyor. Çünkü Tesla, yeni pick-up modelinden 10.5 milyar dolar değerinde ön sipariş aldı. Elon Musk, yaptığı açıklamalarda aracın depozito bedelinin sadece 100 dolar olacağını söylemişti. Bu açıklama, gündeme öyle bir düştü ki pek çok ABD’li, bir Cybertruck siparişi verdi.

Aslında bu olay Tesla şirketi için ilk kez olan bir şey değil. Şirket, geçtiğimiz yıllarda duyurduğu Model 3 otomobiliyle birlikte benzer bir olay yaşamıştı. 2017 yılında duyurulan Tesla Model 3, ön sipariş sisteminin açılmasından kısa bir süre sonra 14 milyar dolarlık ön sipariş almıştı.

Reklam Bütçesi Ayırılmadı

Evet yukarıda yanlış yazmıyor. Şirket bu yeni araç için hiçbir şekilde reklam yayınlamadı. Dolayısıyla Tesla, araç tanıtılmadan önce herhangi bir reklam harcaması yapmak durumunda da kalmamış oldu. Peki Tesla şirketi bunu nasıl başardı ? Bir şirket, nasıl oluyor da hiçbir reklam harcaması yapmadan bu kadar büyük miktarda paralar kazanabiliyor ? Aslında hepimiz bu sorunun cevabını biliyoruz; İnternet.

İnternet artık hayatımızda o kadar önemli bir yer edindi ki İnternet olmadan yaşamayı düşemiyoruz bile. Durum böyle olunca da İnternet, her sektörde günümüzün en önemli silahlarından biri oluyor. Ve de Tesla şirketi bu silahı kullanmayı çok iyi biliyor.

Şirket, reklama bütçe ayırmasa bile kendisini pazarlamayı çok iyi bir şekilde başarıyor. Bunun geri dönüşü olarak da milyarlarca dolar para kazanılıyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
2
😆
0
😱
1
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim