NASA Perşembe günü Spitzer Uzay Teleskobu’nu Kapatacak
Eli Space 1 sene önce Uzay

NASA Perşembe günü Spitzer Uzay Teleskobu'nu Kapatacak - ExtremeTech

NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu, son 16 yıldır kozmosu anlamak için önemli bir araç oldu, ancak son yayını almak üzere. Spitzer hala çalışıyor, ancak işletme maliyeti bilimsel verim için çok yükseliyor. NASA, 30 Ocak’ta gözlemevini kapatacak ve uzun süredir geciken James Webb Uzay Teleskobu gibi yeni projelere yol açacak.

Spitzer 2003 yılında Delta 2 roketinde fırlatıldı ve sonunda Güneş’in yörüngesinde Dünya’dan 160 milyon mil (260 milyon kilometre) pozisyon aldı. Bu, NASA’nın Hubble, Chandra X-ray Gözlemevi ve Compton Gamma Ray Gözlemevi ile birlikte “Büyük Gözlemevlerinden” biri idi. Muhtemelen sonuncusu hakkında pek bir şey duymadınız çünkü Compton bir donanım arızası yaşadı ve 20 yıl önce kapandı. Chandra ve Hubble hala faaliyette, bu nedenle Spitzer bütçe endişeleri nedeniyle kararacak ilk Büyük Gözlemevi olacak.

NASA, altı büyük astrofizik misyonunu verilerin değerine göre sıralayan 2016 raporunu inceledikten sonra Spitzer’in görevini sonlandırma kararı aldı. Spitzer en altta sona erdi, bu yüzden NASA 2019’da misyonu kapatma niyetini açıkladı. Teleskop sonuna kadar veri topluyor ve bilim adamları önümüzdeki yıllarda da bu verilerle keşifler yapacaklar.

NASA, Perşembe günü teleskobu kapatmadan önce bugün Spitzer’in son gözlemlerini (29 Ocak) almayı planlıyor. Ekip, teleskopa güvenli moda geçmesini söyleyen bir komut iletecektir.

Spitzer’den çeşitli görüntüler.

NASA, 2018’de Spitzer’e 11 milyon dolar harcadı ve bu da 2014’te geçirdiği 17 milyon dolardan düşüktü. Teleskop hala yararlı idi. Işığı bir dizi kızılötesi dedektöre odaklayan 33,5 inçlik bir birincil aynaya sahiptir. NASA yıllar boyunca Spitzer’i daha önce bilinmeyen bir Satürn halkasını bulmak, evrendeki en eski yıldızlardan bazılarını incelemek ve hatta dış gezegenleri tespit etmek için kullandı. Aslında Spitzer, TRAPPIST-1 güneş sisteminde bilinen yedi gezegenden beşini keşfetti.

Spitzer tabutundaki çivi, gelişmiş kızılötesi görüntüleme yeteneklerine de sahip olan James Webb Uzay Teleskobu’nun yaklaşan lansmanıdır. Webb teleskopunun aynası, Spitzer’inkinden 50 kat daha büyük ve çok daha sönük nesneleri gözlemlemesine izin veriyor. Bu enstrümanı lanse etmek, en azından söylemek zor bir işti. Yıllarca süren gecikmelerden ve bütçe aşımlarından sonra NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nu 2021’in başlarında konuşlandırmayı umuyor. Zaten teleskopun inşası için yaklaşık 10 milyar dolar harcadı, bu da Spitzer misyonunun toplam 1,36 milyar dolarlık maliyetinden çok daha fazla. Umarım, değerli bir yatırım olduğunu kanıtlar.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim