Kuşlardan ilham alan kanatlar, küçük erkek arıların dört kat daha uzun süre uçmasına yardımcı olabilir
Eli Space 1 sene önce Teknoloji

Kuşlardan ilham alan kanatlar, küçük erkek arıların dört kat daha uzun süre uçmasına yardımcı olabilir

Breuer Lab / Brown Üniversitesi

​​Küçük son daha nadiren tırmalamakta verimsizlikleri nedeniyle havada yarım saatten fazla. Sık sık rüzgarlarından kurtulmalarına yardımcı olan kısa, kalın kanatları vardır, ancak menzil için korkunçtur. Ancak, bilim adamlarının insansız hava araçlarını sürdürebilmeleri için bir yolu olabilir: doğadan başka bir ipucu ödünç almak. Brown Üniversitesi ve EPFL’deki araştırmacılar, karşılaştırılabilir broşürlerden dört kat daha fazla stabilite ödün vermeden dört kat daha küçük bir 100g (3.5oz) drone için 3 saatin altında uçuş sağlayabilen kuşlardan ilham alan bir kanat tasarımı geliştirdiler. Etkili bir şekilde, kanat açıklığı bir ya da daha az olduğunda ortak bilgelik çevresindeki kanatların uygulanmadığını kabul eder.

Uçak kanatlarının ön kenarlarının tipik olarak pürüzsüz olduğu ve hava akışını kanala yapıştırılmış tutmaya odaklandığı mümkün olduğunca, bilim adamlarının tasarımı, hava akışını ayıran tamamen düz bir kanatla keskin bir ön kenara (küçük kuşların ve böceklerinkine benzer) sahiptir. Bu, en yüksek aerodinamik verimliliği azaltır, ancak kaldırmayı artıran çok daha büyük bir kanat oranına izin vererek kolayca telafi eder. Geleneksel uçak kanatlarının aerodinamiğine ihtiyaç duymadığından, hem kendilerini destekleyecek hem de piller gibi elemanlara yer açacak kadar kalın olan yüksek en boy oranlı kanatlar kullanabilir.

Şu anda, tasarım sadece gerçekten gerçekçi bir ortam olmayan bir rüzgar tünelinde test edildi. Uygun bir saha denemesi yapılmadan önce biraz zaman alabilir. Ekip tasarımın patentini aldı ve onu düzeltmeyi planlıyor, bu nedenle küçük uçağı saatlerce bir süre dayanmadan çok uzun sürmeyebilir. Bu, hevesli meraklılardan, gün boyunca drone gözetimine ihtiyaç duyan güvenlik ekiplerine kadar yardımcı olabilir.

Kaynak: Science Robotics, Brown Üniversitesi

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim