Harmony OS, 2020’nin En Popüler 5. İşletim Sistemi Olacak

Huawei’nin ABD ve Google ile sorunlarından ötürü çıkan Harmony OS, 2020’nin sonlarına kadar en çok kullanılan 5. işletim sistemi olacak.

Çinli şirket ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından en fazla etkilenen şirket olmuştu. Şirket bu kapsamda yeni çıkarttığı akıllı telefonlarında Gmail, YouTube, Google Play gibi Google servislerini kullanamayacaktı. Bu nedenle çıkış yolları arayan Çinli şirket, Android altyapılı geliştirdiği kendi işletim sistemini çıkartmıştı: Harmony OS.

Huawei şirketinin halkla ilişkiler kıdemli başkan yardımcısı Joy Tani vermiş olduğu son röportajında Harmony OS’un daha az satırda koda sahip olduğunu ve daha güvenli olduğunu belirtti. Counterpoint Research’ün bir raporuna göreyse Huawei’nin işletim sistemi 2020’nin sonuna kadar Linux’u geçecek ve en popüler beşinci işletim sistemi olacak.

Joy Tan, verdiği röportajda “Harmony OS, oldukça güçlü fonksiyonlarıyla hafif, kompakt bir işletim sistemi. Pazardaki diğer işletim sistemleriyle kıyaslandığında daha az sayıda kod satırına sahip ve bu yüzden daha güvenli. Huawei’nin işletim sisteminin amacı Android ve iOS’ten farklı. Geliştiricilerin tek yapması gereken uygulama geliştirmek, uygulamalar esnek bir biçimde çoklu terminallere gönderilecek” ifadelerini kullandı.

Tan daha sonra Counterpoint Research’ün raporuna da değindi. Harmony’nin 2020’nin sonuna kadar Linux’ten daha popüler olacağını, böylece dijital cihazlardaki en popüler beşinci işletim sistemi olacağını dile getirdi.

Counterpoint’in raporuna göre Huawei’nin bağımsız işletim sistemi Harmony OS, 2020’de %2’lik pazar payı kazanacak. İşletim sistemlerinin şu anki pazar payları ise şöyle:

  • Android – %39
  • Windows – %35
  • iOS – %13,87
  • macOS – %5,92
  • Diğerleri – %0,77

Huawei’nin geliştirmiş olduğu Harmony OS aslında Ağustos ayında HDC2019’da yayınlanmıştı. İşletim sistemi, “mikrokernel”in tasarım konseptini benimsiyor. Bu tasarım Android ve diğer işletim sistemlerindeki “makrokernel”den daha farklı. Mikrokernel temelli işletim sistemi, birçok farklı donanımla çalışabiliyor. Böylece Google’ın Fuchsia’sından ya da QNX’ten daha hızlı süreçler arası iletişme sahip olabiliyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim