Google, Huawei yasağını ele alıyor ve müşterileri Gmail ve YouTube gibi uygulamaları yüklememeleri konusunda uyarıyor
Eli Space 3 ay önce Mobil

Google, Huawei yasağını ele alıyor ve müşterileri Gmail ve YouTube gibi uygulamaları yandan yüklememeleri konusunda uyarıyor

Cuma akşamı Google, Huawei ile devam eden durumu netleştirmek için bir destek makalesi yayınladı. Geçen yıl, ABD hükümeti ABD’deki şirketlerin Çinli donanım üreticisi ile çalışmasını engelledi. “Google’ın yeni cihaz modellerinde Huawei ile çalışması veya bu cihazlara önyükleme veya indirme için Gmail, Haritalar, YouTube, Play Store ve diğerleri de dahil olmak üzere Google’ın uygulamalarını sağlaması yasaktır,” diyor Android ve Google Play yasal direktörü Tristan Ostrowski 9to5Google tarafından alınan yayın.

Google’a göre, olup bitenler ve tam olarak hangi ürünlerin Google hizmetleri yasağına tabi olduğu konusunda hala çok fazla kafa karışıklığı var.

Yeni Huawei cihazları hakkında bir dizi soru almaya devam ettik (ör. şu anda piyasaya sürülen yeni modeller veya 16 Mayıs 2019’dan sonra piyasaya sürülen ancak şimdi dünyanın yeni bölgelerinde kullanıma sunulan daha önceki modeller ) ve Google’ın uygulamalarının ve hizmetlerinin bu cihazlarda kullanılıp kullanılamayacağı. Bu önemli soruları soranlara açık rehberlik etmek istedik.

Makale, Google’ın Huawei destanına ilişkin en doğrudan yorumlarından bazılarını içeriyor. Şirket, Huawei’nin ABD ulusal güvenliği için herhangi bir tehdit oluşturup oluşturmadığını tartmakta ve istihbarat örgütlerinin ve milletvekillerinin söz konusu olduğu konusunda ısrar ediyor. Ostrowski, “Odak noktamız, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca mevcut Huawei cihazında Google kullanıcılarının güvenliğini korumak” dedi. “Google’ın mevcut cihazlardaki uygulamalarına ve hizmetlerine güvenlik güncellemeleri ve güncellemeleri sağlamak için hükümet düzenlemelerine uygun olarak Huawei ile çalışmaya devam ettik ve izin verildiği sürece yapmaya devam edeceğiz.”

< 16 Mayıs 2019’da veya daha önce piyasaya sürülen Huawei ürünleri şimdilik bu güncellemeleri almaya devam edebilir. Ancak daha sonra gelen her şey “sertifikasız” olarak kabul edilir, çünkü Google bu cihazları “sıkı” güvenlik kontrollerinden geçiremedi veya donanımın tehlikeye atıldığını algılayabilen Google Play Protect yazılımı ile önceden yükleyemedi.

Ancak Google’ın daha yeni Huawei ürünleri olan müşteriler için bir uyarısı var: Gmail’i, YouTube’u, Play Store’u veya diğer Google yazılımlarını sertifikalı olmayan bu cihazlara yüklemeye çalışmayın. Çünkü şirket gerçek anlaşma olduğunu ya da kötü amaçlı yazılım içermediğini garanti edemez.

Yandan yüklenen Google uygulamaları güvenilir bir şekilde çalışmaz, çünkü bu hizmetlerin güvenliğin tehlikeye girebileceği onaylanmamış cihazlarda çalışmasına izin vermiyoruz. Google’ın uygulamalarının yandan yüklenmesi, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atacak şekillerde değiştirilmiş veya değiştirilmiş bir uygulama yükleme riski de taşır.

Google bunun politika tarafından kaçınmaya çalışırken, aynı zamanda insanları şirketin popüler hizmetlerine erişimi sürdürmek için arka kapı yoluna gitmekten caydırıyor. Ostrowski, kullandığınız Android cihazın Google Play Protect kapsamında sertifikalandırılıp sertifikalandırılmadığını özetleyerek destek makalesini sonlandırır. “Cihazınızın sertifikalı olup olmadığını kontrol etmek için Android telefonunuzda Google Play Store uygulamasını açın, ‘Menü’ye dokunun ve’ Ayarlar’ı arayın. Cihazınızın ‘Play Protect sertifikası’ altında sertifikalı olup olmadığını göreceksiniz. ”

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim