Google CEO’su Sundar Pichai Yapay Zeka’nın ‘mantıklı düzenlemesi’ için çağrıda bulundu
Eli Space 7 ay önce Teknoloji

Google CEO'su Sundar Pichai Yapay Zeka'nın 'mantıklı düzenlemesi' için çağrıda bulundu

Google ve Alfabe CEO’su Sundar Pichai tatlı bir zaman geçirerek yeni bir Financial Times başyazısına geldi. Ama oraya vardığında, yorum için çok az yer bırakıyor: “… aklımda yapay zekanın düzenlenmesi gerektiği sorusu yok. Yapmamak çok önemli.”

Yerleştirdikten sonra teknoloji ile olan ilişkisi ve inovasyonun istenmeyen olumsuz sonuçlara yol açtığı birkaç örnek sunan Pichai, AI’nın güçlü ve kullanışlı olmasına rağmen, “potansiyel zararlarını dengelememiz gerektiğini …”

Beyaz Saray’ın son zamanlarda hafif bir dokunuş için yaptığı çağrıları özellikle reddetmiyor. AB’nin daha kapsamlı önerilerinin çok ileri gitmesini de önermiyor.

Bunun yerine, uluslararası toplumun düzenleyici konularda anlaşmaya varmasının kilit önem taşıdığını açıkça belirtti. Daha sonra, Alfabenin kendi iç yapay zekâ yönetiminin bir rehber görevi görebileceğini öne sürüyor. Şirket tarafından konulan kural ve sistemlerin önyargıdan kaçınmasına yardımcı olduğunu ve insanların güvenliğine ve gizliliğine öncelik verdiğini iddia ediyor. Yine de, Alfabenin bu cephelerde ne kadar başarılı olduğu tartışmalıdır. Yetkili ayrıca şirketin AI’yı “kitlesel gözetimi desteklemek veya insan haklarını ihlal etmek için” kullanmayacağını da belirtti. Google, kolayca kötüye kullanılabilecek yüz tanıma yazılımı satmasa da (bazı rakiplerinden farklı olarak), Google ve ilkinin insan hakları için geniş bir tehdit oluşturması konusunda ciddi bir endişe var.

Bir nokta Pichai inkar edilemez olsa da, “kağıt üzerinde kalan ilkeler anlamsızdır.” Bu noktada yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğine dair çok az soru var. Ancak bu kuralları kodlamak kadar önemli olan, onları uygulama yetkisine ve gücüne sahip bir düzenleyici organa sahip olmaktır. Kuralları gösteren şirketler veya bu araçları kötüye kullanan kötü aktörler için önemli sonuçlar yoksa, çok az fark yaratırlar.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim