Geleceğin pilinin neden okyanustan gelebileceği hakkındaki Atlantik raporu
Eli Space 2 sene önce Bilim

Geleceğin pilinin neden okyanustan gelebileceği hakkındaki bu Atlantik raporunu okuyun

Etrafta dolaşmak yok: daha sürdürülebilir bir gelecek, pille çalışan bir gelecek olacak. Enerji depolayacak piller olmadan, yenilenebilir enerjiler hava durumu kadar güvenilirdir. Yine de, iklim krizini yavaşlatmak için ihtiyaç duyacağımız pilleri inşa etmek kendi maliyetleriyle geliyor. Wil S. Hylton’ın Atlantik’te yazdığı gibi, dünya neyin kaybedilebileceğini anlama şansımız bile olmadan okyanusun en derin derinliklerinde madenciliğe başlamak için hazırlanıyor.

İşte işler şu an nerede duruyor.

– elektrikli araçlarımıza, bilgisayarlarımıza ve akıllı telefonlarımıza güç sağlayan piller yapmak için kobalt ve diğer metallere ihtiyacımız var. Google, Apple, Dell, Microsoft ve Tesla, metallerin büyük bir kısmının bulunduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki kobalt madenlerinde çalışan çocukların ölümlerinden şirketlerin kısmen sorumlu olduğunu iddia eden bu ay açılan davada sanıklar. .

Bu şirketler, çevre ve insan hakları aktivistleriyle birlikte umutsuzca alternatifler arıyorlar. Yeni bir seçenek ortaya çıkıyor: dilek listenizdeki bir sonraki cihaza güç vermek için kullanılabilecek kobalt, bakır, manganez ve nikel bakımından zengin derin su ovaları. Hylton, Birleşmiş Milletler’in “dünya tarihindeki en büyük madencilik operasyonunu seferber etmeye hazırlanıyor” ve uluslararası sular için uzun zamandır beklenen Maden Kanunu’ndan sonra neler olabileceğini 2020 yılında onayladı. Elbette, yeni bir denizaltı madencilik endüstrisi karada daha yeşil bir geleceğe doğru ilerlememize yardımcı olabilir, ama okyanusta ne pahasına? Hylton şöyle yazıyor:

Fosil yakıtları yakmanın zararları ve kara temelli madenciliğin etkisi tartışmalı değil, ancak okyanusu yağmalamanın maliyetini bilmek imkansız. Deniz tabanında henüz hangi canlılar bulunmuyor? Kaç tane vazgeçilmez tedavi? Neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz bir manzaranın değerini hesaplamanın bir yolu var mı? Dünya elbette belirsiz seçimlerle dolu, ancak seçenekler arasındaki kontrast nadiren çok keskin: bir yandan iklim değişikliği krizi ve güçsüz emek, öte yandan ölçülemez risk ve potansiyel.

İnsanlar son zamanlarda okyanusa koyduğumuz saçmalıklara daha fazla dikkat ediyor gibi gözüküyor, Hylton’ın bu kadar acımasızca açıkladığı gibi, plastik “Twinkies” gibi balinaların ve mercanların gorginginden dolayı endişe duyuyorlardı. Ancak, derinliklerinden araştırmak istediğimiz soruyu düşünmek için çok fazla zaman harcamadık. Tomurcuklanan bir endüstrinin risklerini ve ödüllerini tartmak konusunda kolay cevaplar yoktur, ancak Hylton’ın hikayesi iyi bir başlangıçtır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim