CDC diyor ki, buharla ilişkili akciğer hasarları E vitamini asetatına bağlanabilir.
Eli Space 9 ay önce Sağlık

CDC diyor ki, buharla ilişkili akciğer hasarları E vitamini asetatına bağlanabilir.

Bu yaz ve sonbaharda meydana gelen vaping ile ilişkili akciğer yaralanmalarının patlaması resmen THC içeren vaping ürünlerinde E vitamini asetatına atfedilebilir, bugün Hastalık Kontrol Merkezleri söyledi. Kimyasallarla yaralanmalar arasındaki bağlantının yeni bir onaylanması, yeni bir çalışmadan daha sonra, yeni bir hasta grubundan elde edilen neredeyse bütün akciğer sıvısı örneklerinde bulundu.

CDC’ye tarafından 17 Aralık’tan itibaren 2.506 birey e-sigara veya vaping ürün kullanımına ast akciğer hasarı (EVALI) ile hastaneye kaldırıldı. 54 vefat oldu. Yaralanmalar Haziran ayında doruğa çıkmadan önce Haziran ayında artmaya başladığını ve yeni CDC verilerinin belirttiğine göre, vapingle ilişkili yaralanmalar için ivedi servislere ziyaretlerin sayısı o zamandan beri düşüyor.

Bir basın toplantısında CDC’nin genel müdür yardımcısı Anne Schuchat “Salgının yeni bir olguyu temsilcilik ettiği açık” dedi. “Dikkatimizi kaçıran müşterek bir sendromun tanınması değil.”

E vitamini asetat birincil Eylül ayında New York’ta eyalet çapındaki bir araştırmanın esas odak noktası olarak tanımlandı. daha sonra, CDC kadar, Kasım ayında, ajans göre test edilen 29 akciğer sıvısı örneğinin her birinde bulunduktan sonra, bir üzüntü kimyasal olarak tanımlanmıştır. Araştırmacılar hem, EVALI hastalarının çoğunun, yaralanmalarından önce THC içeren buharlaştırma ürünleri kullandığını bildirdi. Yiyecek ve İlaç İdaresi kadar yapılan mahsul testleri, bu ürünlerin birçoğunun kimyasallarla kontamine olduğunu tespit etti. Sadece nikotin içeren vaping ürünlerinde bulunamadı.

Bugün New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan yeni çalışmada, klinisyenler ya doğrulanmış ya da muhtemel EVALI olan 51 hastadan akciğer istikrarsız örnekleri topladılar. E vitamini asetat numunelerin 48’inde bulundu – yüzde 94. Hastaların çoğunda akciğer sıvısı örneklerinde THC vardı. Yaralanmalarından 90 gün önce THC ürünlerini kullanmadıklarını söyleyen 11 hastanın dokuzu tespit edilebilir THC seviyelerine sahipti.

Bu hasta örnekleri bununla birlikte 99 sağlıklı bir gruba göre karşılaştırıldı. EVALI’sı olmayan, e-sigara içen (sadece nikotinli), geleneksel sigara içen ya da içmeyen insanlardı. Sağlıklı insanlardan hiçbirinde e-sigara içenler dahil elde etmek üzere E vitamini asetat yoktu.

Bu yeni verilerin önceki raporlar ve ürün analizleriyle birlikte kombinasyonu, CDC’nin kimyasalın salgından sorumlu olduğu sonucuna varmasına müsade verdi. Schuchat, “Vakalardaki çok büyük artış, arzda geçen yıl içinde olanlara, E vitamini asetatının seyreltilmesi veya THC ürünlerinin lekelenmesine alt olarak atfedilebilir” dedi. Mesela Minnesota’da, 2018’den THC içeren ürünler, E vitamini asetik asit tuzu içermiyordu, ama 2019’dan elde edilen ürünlerdi.

E Vitamini asetat, topikal losyonlarda ve kremlerde tehlikesiz bir diyet takviyesi ve bileşenidir, ama solunduğunda uygun akciğer fonksiyonlarını engelleyebilir. Kimyasalın bir buharlaştırıcıda ısıtılması keza ciğerleri tahriş edebilecek keten adı bahşedilen bir bileşiğe parçalanmasına neden olabilir. E vitamini asetatının, EVALI hastalarında görülen hasar tipine nasıl niçin olabileceğini bulmak için daha artı egzersiz yapılmaktadır. Schuchat, “Bu sonuçlar için nefesimizi yakalamak zorunda değiliz, ama sorunu daha derinlememize yardımcı olacaklar” dedi.

Ama, bu yaralanmalara niçin olan birden fazla kimyasal olabileceğini vurguladı. EVALI’li her hasta THC taşıyan ürünler kullandığını ve yaralanma ile ilişkili test edilen her ürünün E vitamini asetik asit tuzu içermediğini bildirdi. “Bu, e-sigaralarda ya da vaping ürünlerinde akciğer yaralanmasına niçin olan veya verebilecek diğer maddeler olmadığı anlamına gelmiyor” dedi.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
Popüler
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim