Black Mesa, Alyx’ten önce Half-Life’a girmek için mükemmel bir yoldur
Eli Space 12 ay önce Oyunlar

Black Mesa, Alyx'ten önce Half-Life'a girmek için mükemmel bir yoldur

1998’de piyasaya sürüldükten sonra Half-Life anında tüm zamanların en sevdiğim oyunu oldu. Sadece ilk aile bilgisayarımızı kurduk ve video oyunları oynamaya neredeyse hiç başlayamadığımız için bu çok fazla şey söylemiyordu. Ancak tarih, benim sıcak çekimimin oldukça sağlam olduğunu kanıtladı – Half-Life’ın birinci şahıs çekim ve anlatı hikaye anlatımı karışımı inanılmaz derecede etkiliydi ve bu güne yakın benzersiz bir hype ve saygı gösteren bir dizi ortaya koymaya devam etti. Valve’in Half-Life talebini karşılamak için hala nasıl 1000 $ kulaklık kazanamayacağına tanık olun: Alyx, birkaç hafta içinde ortaya çıkıyor.

Half-Life 2, ben asla gerçekten anlaştık. Ortaya çıktığında, benim adımla Apple iBook’dan başka bir şey olmayan bir öğrenciydim ve PC oyunları benim için bir olasılık değildi. İlk kez oynadığım yıllar sonra bir Xbox 360 aldım ve orijinal Xbox sürümünü kontrol etmeye karar verdim. Gez, bu liman teknik bir mucizeydi. Ancak yine de güvenliği ihlal edilmiş bir sürümdü ve Xbox 360’ın en düşük geriye dönük uyumluluğu sorunları daha da kötüleştirdi. Oyunun sanatsal düzeyde ne yaptığını takdir edebilirdim ve fizik sistemi açıkça çığır açıyordu, ancak oynamak için bir boşluk gibi hissettim.

(Her ne kadar Bölüm 2’nin harika olduğunu düşünmeme rağmen.)

Bunların hepsi, bir oyun PC’sine ihtiyaç duyduğunuz için Half-Life: Alyx’ten fiyatlandırılıyorsanız söylemek içindir. ve bir VR kulaklık, seni hissediyorum. Bir oyunda teknolojik tekneyi kaçırmış gibi hissetmenin nasıl bir şey olduğunu da biliyorum. Aslında bundan yıllar sonra geldiğim ve serbest bırakıldığım kadar keyif aldığım birçok eski başlık örneği var, ancak Half-Life 2 hiçbir zaman onlardan biri olamazdı. Ve çok sevsem de, orijinal Half Life’ın 90’ların kaba görsellerine sahip olan sizin için bunlardan biri olup olamayacağını anladım.

Neyse ki olmak zorunda değil. Şaşırtıcı derecede iddialı bir fan yapımı olan Black Mesa, orijinal Half-Life’ın Vana onaylı yeniden yapımı, nihayet bu ay Steam’de Erken Erişim’i bıraktı. Oyunu başlangıçtan bitişe kadar ilk kez oynayamadınız, ancak geliştiriciler ilk kez tamamlanmış bir ürün olarak satmaktan kendilerini rahat hissetmişlerdi. İster diziye acemi olun ya da Alyx’in önündeki lorunuzu fırçalamak istiyorsanız, Black Mesa’ı hem kendi başına önemli bir oyun hem de Half-Life’ı bugün oynamanın en iyi yolu olarak görecektim.

Half-Life’ı oynamanın iki resmi yolu daha var, her ikisi de ücretsiz şimdi.

Valve, birçok modeli bir genişleme ile güncelledi ve elbette, şimdi modern donanımda çok daha yüksek çözünürlüklerde ve kare hızlarında oynayabilirsiniz. Başka bir seçenek Half-Life: Source, Half-Life 2’nin ardından çıkan Kaynak; temelde netice aynı varlıklara sahip ancak iyileştirilmiş fizik ve ışıklandırma ile neticenin Kaynak motoruna taşınan orijinal oyundur. Bence biraz gereksiz, ancak biraz daha erişilebilir olduğunu görebilirsiniz.

Black Mesa, meraklı ekibi Crowbar Collective, 2005 yılında bir Half-Life’ı Kaynağa doğru şekilde aktarmaya çalışır. Valve, ekibin çalışmasının ne kadar etkileyici olduğunu gördükten sonra nihayet projeye nimet vermeye karar verdi, ancak açıkçası, artık yeni bir oyun gibi görünmüyor. İlk olarak 2015’te aldım, bu da son sürümde açılış bölümlerinin hiç değişip değişmediğini unutmam için yeterince uzun. Emin olun, her iki şekilde de orijinal oyunda büyük bir gelişme.

Remake olarak, Black Mesa Halo ve Halo 2’nin yıldönümü versiyonlarından biraz daha geniş, ancak grafiksel yükseltmeler karşılaştırılabilir.

Orijinal Half-Life kodu sahne arkasında ilerlemiyor. Kazayağı Kollektifi de orijinal çalışmayı gereksiz yere görmüyordu ve mantıklı olduğu yerlerde seviye tasarımını değiştirme özgürlüğünü aldı. Genel olarak, Black Mesa aslında Half-Life 2’den daha iyi grafiklerle orijinal Half-Life’ı oynamak gibi hissettiriyor.

Bu, sağlık paketleri ve sınırsız silahla oldukça eski bir birinci şahıs nişancı olduğu anlamına geliyor. yükler vb. Sıklıkla hızlı tasarrufları tekrar oynatırken 17 sağlık biriminizde biraz daha ileri gitmeye çalışacağınızı fark edersiniz, böylece daha önceki bir bölümden yeniden yüklemeniz gerekmez. Karşılaşacağınız düşmanların çoğunu en iyi şekilde kullanan sıkı tasarlanmış bölümlerle savaş harikadır. Half-Life gibi, Black Mesa da zekice akıllı siyah operasyon kuvvetleri tarafından kuşatılmaktan kaçınmaya çalışırken en iyisidir.

Half-Life 2’nin distopik dehşeti, utanmaz bir şekilde bilimkurgu öncülünü karşılaştırma ile kamp gibi görünse de, hikaye anlatımı hala işe yarıyor.

God of War gibi oyunların benzer hileleri çektiği için haklı olarak övündüğü bir zamanda Half-Life’ın etkisi hiç bu kadar belirgin olmamıştı. Black Mesa özünü koruyor.

Black Mesa’nın Half-Life’a yaptığı en büyük değişiklik, (spoiler uyarısı) Gordon Freeman’ın Xen adlı gizemli bir uzaylı dünyasına taşındığı kapanış bölümleri. Bu seviyeler, donuk görseller, bitmez tükenmez platform oluşturma ve ezici patron kavgaları ile orijinal oyuncuların evrensel olarak aşağılayıcı olarak kabul edildi. Black Mesa için Crowbar Collective, Xen’i tamamen dönüştürdü, bölümü birkaç saat uzattı ve oyunun en önemli özelliklerinden biri haline getirdi.

Black Mesa’nın Xen’i yeniden icadı o kadar iyi ki, aslında önceki bölümleri karşılaştırma ile daha az etkileyici hale getiriyor. Ancak Crowbar Collective, tüm oyun boyunca sanatı parlatan 1.5 “kesin” bir sürüm yayınlamayı planladığını söylüyor. Bunun için, bu projenin sonsuz görünen hikayesine bir şekilde uyan bir zaman çizelgesi yok. 15 yıl ve 1.0 sürümden sonra bile, Black Mesa eksik kalıyor.

Yine de sizi ertelememe izin vermezdim. Biraz sorta bitmiş formda, Black Mesa hala herhangi bir Half-Life oyunu oynamak için favori yolumdur.

Half-Life evrenini henüz araştırmadıysanız, bununla başlamanızı kesinlikle öneririm. .

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
Popüler
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim