Bilinen En Sıcak Gezegen Sürekli Kendi Atmosferini Eritiyor
Eli Space 6 ay önce Uzay

Bilinen En Sıcak Gezegen Sürekli Kendi Atmosferini Eritiyor - ExtremeTech

Diğer dünyaları aramak için evrene bakarken, ev yıldızlarına yakın yörüngede dolaşan birçok gaz devini tespit ettik. Bu sözde “sıcak Jüpiterler” aşırı ortamlara sahiptir, ancak KELT-9b gezegeni kendi sınıfındadır. Bu şimdiye kadar keşfedilen en sıcak güneşdışı gezegen ve şimdi bunun ne anlama geldiğini anlıyoruz. KELT-9b’nin yeni bir analizi, atmosferindeki moleküllerin parçalandığını gösteriyor.

Gökbilimciler, 2017 yılında KELT-9b’yi yaklaşık 670 ışıkyılı uzaklıkta yörüngede buldular. Yüzey sıcaklığı 7.800 Fahrenheit (4.300 santigrat derece). Bu onu şimdiye kadarki en sıcak dış gezegen yapıyor ve bazı yıldızlardan bile daha sıcak. Gezegen, Jüpiter’inkinden sadece üç kat daha utangaç olan düşük kütlesi için olmasa bile bir yıldız haline gelmiş olabilir.

Doğal olarak, KELT-9b gökbilimciler arasında ilgi uyandırdı. Tabii ki, KELT-9b hayatı bildiğimiz gibi destekleyemez, ancak böyle aşırı bir ortamı incelemek tüm gezegenleri daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Spitzer kızılötesi uzay teleskobu ile yapılan son gözlemler, bu aşırı sıcaklıkların atmosfer için ne anlama geldiğini ortaya koydu. Spitzer ısıdaki değişimleri ölçebilir ve KELT-9b’nin iki yarısının sıcaklığını yıldızın etrafında sıkıştırırken alabildi.

Spitzer verilerine dayanarak, gökbilimciler gezegenin günündeki moleküllerin sürekli olarak parçalara ayrıldığından eminler. En küçük ve en basit molekül olan moleküler hidrojenin bile hayatta kalma umudu yoktur. KELT-9b yıldızına çok yakın yörüngede – bir yıl sadece 1.5 Dünya günü var. Bu yörüngelerdeki çoğu dış gezegen gibi, bir tarafı her zaman yıldıza bakacak şekilde gelgit kilitli. Oradaki sıcaklıklar molekülleri ayırmak için yeterince yüksek, ancak gece tarafı yaklaşık yüzde 50 daha serin. Bu, moleküllerin karşı tarafa dolaştıkça reform yapmaları için yeterlidir. Sonuç, bir çeşit cehennem moleküler konveyör bandı gibi, KELT-9b bulutlarındaki moleküllerin erimesi ve yeniden biçimlendirilmesi döngüsüdür.

Gözlemsel veriler, burada Dünya’da geliştirilen bilgisayar modelleri için iyi bir eşleşmedir. Hidrojen ayrışması olmadan, modeller saniyede 37 mil (saniyede 60 kilometre) yağlanamayan rüzgar hızlarını tahmin eder. Gökbilimciler hala gezegenin beklendiği gibi doğrudan yıldızın altında olmayan “sıcak nokta” nın konumu karşısında şaşkına dönmesine rağmen, hidrojeni ayrıştırma ısıyı daha eşit bir şekilde dağıtır. Bu KELT-9b’yi araştırmak için sadece bir gizem daha.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim