Araç Tutmasına Karşı Alınabilecek Önlemler
Fahri PAt 2 sene önce Sağlık

Araç Tutmasına Karşı Alınabilecek Önlemler, Uzun mesafeli kara, hava, demiryolu veya deniz yolu seyahatlerinde halk dilinde “araç tutması” olarak tabir edilen baş dönmeleri, mide bulantıları, birden terleme, el ve ayaklarda üşüme gibi rahatsızlıklar yaşanabiliyor.

Hareket hastalığı olarak da isimlendirilen bu durumun, özerk sinir sistemi (otonom) içerisinde yer alan vagüs sinirinin şiddetli bir biçimde uyarılmasından kaynaklandığı söyleniyor. Bazen bilinç kaybına dahi yol açtığı bilinen ayrıntılardan.

Daha sade bir anlatımla dengeyi sağlamada görevli olan görme ve duyu organları, dengeye yardımcı olan iç kulak ile uyum sorunu yaşıyor ve vücut, dış koşullara oryante ve adapte olamıyor. Dolayısıyla rahatsızlık nüksediyor.

Araç tutması nasıl önlenir?

Çoğunlukla araç tutmasını önleyen ilaçlara başvuruluyor. Geçicide olsa rahatsızlık tedavi edilmiş oluyor ancak ilacın etkisi geçinde rahatsızlık tekrar nüksediyor. Bu da yanınızda birden fazla ilaç bulundurmanız anlamına geliyor. Hal bu ki, yolculuğa çıkmadan önce dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılarla bu sorunu kolaylıkla aşabilirsiniz.

Aç karına yola çıkmayın bu durum rahatsızlığı daha çok tetikliyor. Karnınız tok olsun ama kesinlikle ağır yağlı yemekler yememiş olun. Mümkün olduğunca hafif ve yağsız besinler tercih edin. Sigara, kahve ve tuzlu gıdalardan uzak durun.

Nasıl olsa araçta uyurum düşüncesiyle uyku düzeninizi bozmayın. Uykunuzu her zaman ki gibi olsun.

Otomobilde ön koltuğa, gemide orta kısımlara, trende ise gidiş yönünde ki koltuklara oturun. Koltuğunuz tersi istikamette olmasın.

Küçük bir su şaşalının içine çok az miktar şeker atın. Yolculuğunuz boyunca şekerli suyu az az ama sık aralıklarla yudumlayın.

Seyehat ettiğiniz aracı sürekli havalandırın. Temiz hava ve serinlik araç tutmasına iyi gelecektir.

Yolculuk esnasında etrafınızı sürekli gözlemlemeyin, mümkünse uzak ve sabit bir noktaya adapte olun. Aynı zamanda gözlerinizle takip edeceğiniz uğraşlardan kitap, gazete ve dergi okumayın.

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen rahatsızlık belirti göstermeye başladıysa göğüsünüzü göbeğe bağlayan hattın tam ortasına elinizle çok hafifçe bastırın ve uzun bir süre tutun. Aynı şekilde iki dizinizin 3 parmak aşağısında yer alan noktaya yine hafifçe bastırarak masaj yapın. Mümkünse aracın mola vermesini sağlayın dışarı çıkıp temiz hava alın.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim