Apple Büyük Macbook Tanıttı!

Kullanıcılar tarafından oldukça sevilen bir marka olan Apple, Macbook ailesine 16 inç boyutunda olan büyük bir model kazandırdı. Beğeni toplayan bu model özelliklerinden ziyade boyutlarıyla, Apple’ın tanıtmış olduğu en büyük taşınabilir bilgisayar olarak adını tarihe yazdırmayı başardı.

Çok bariz göze çarpmasa da kısmen daraltılmış bir çerçeveye sahip olan model, daha modern ve büyük olmasıyla dikkat çekiyor. Ekran olarak oldukça tatmin edici 500 nits parlaklık değeri sunan ve p3 renk gamotunu destekleyen modelde işlemci olarak da İntel ailesinin şuan en güçlü bireyi konumunda bulunan İntel i9 kullanılmış. Bir önceki nesilde yaşanan ısınma sorunu için Apple, hava akışını %28 oranında arttırmış ve daha iyi bir soğutma sağlayabilmek için %35 daha büyük bir soğutucu kullanmış. Ekran kartı olarak ise AMD markasının Radeon 5000m Serisi kullanmayı uygun görmüş olan marka, bu ekran kartlarının selefine oranla 2 kat daha performanslı çalıştığını iddia ediyor. Özellikle içerik üreticileri tarafından oldukça tercih edilmesi beklenen bu model, ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak gibi.

 

Ses konusunda ayrı bir parantez açmak gerekirse, firma 6 hoparlörlü bir ses sistemi ve stüdyo kalitesinde olduğunu savunduğu bir mikrofon ile kullanıcıların oldukça beğenisini toplammış durumda.

Yapılan lansmanda en dikkat çeken konulardan birisi ise klavye oldu tabi ki. Eski nesillerde kullanılan ve 1mm travel alanı sağlayan Butterfly klavyelere nazaran çok daha sessiz ve klasikleşmiş eski tip klavye mekanizması mevcut. Eski modellerden alışmış olduğumuz Touch Bar ise hala çok işlevsel ve içerisinde barındırdığı Touch ID ile hala çok güvenli. T biçiminde ters döndürülmüş ok tuşları ise klavyede dikkat çekici bir başka özellik.

 

8 TB’a kadar SSD depolama alanı sunan modelde alışmış olduğumuz 3.2 GBps sıralı okuma hızı barındıran SSD’ler kullanılmış Bu da kullanıcılara hem oldukça geniş hem de fazlasıyla hızlı bir depolama alanı vadediyor. Pil olarak 100 watt-saatlik lityum polimer bataryaların bulunduğu cihaz, oldukça geniş ekrana sahip olmasına rağmen 11 saate kadar wireless bağlantılı kullanım imkanı sunuyor. !5 inçlik modelde bazı sorunlar yaşayan firma, 16 inçlik bir modele geçerek ve selefte yaşadığı sorunları oldukça dahi şekilde ortadan kaldırarak yeniden kullanıcılarının gönlünde taht kuracağa benziyor. Bu arada unutmadan eski kullanıcılara bir mesajımız var, ESC tuşu geri geldi.

 

 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
1
😆
1
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim