Akıllı Televizyonlara Dikkat
Fahri PAt 2 sene önce Teknoloji

Akıllı televizyonlar artık git gide hayatlarımızın birer parçası olmaya başladı. Artık görüntülü sohbet imkanı bile sağlayan akıllı televizyonlara dikkat etmeliyiz. FBI, bu ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve elektronik aletlerin teknolojik olarak gelişmesiyle hayatıma birçok ürün girdi. Bu ürünlerden bir tanesi de akıllı televizyonlar. Artık akıllı televizyonlarla internete girebiliyor, online dizi ve film platformlarına erişebiliyor ve hatta görüntülü konuşmalar bile yapabiliyoruz. Fakat ABD’nin istihbarat bürosu olan FBI, bu akıllı televizyonlarla ilgili önemli bir bilgilendirme notu paylaştı.

FBI’ın akıllı televizyonlarla ilgili açıklamaları, kasım ayıyla birlikte gelen indirim günleri hakkında. Kasım ayı boyunca hemen her üretici belirli ürünlerde ciddi indirimler yaptı. Bu indirimler kapsamına genelde, elektronik ürünler ve dolayısıyla da akıllı televizyonlar da dahil edildi. Hal böyle olunca tüketiciler de akıllı televizyon almaya bir fırsat buldular.

Akıllı televizyon üreticileri, cihazlarına internet bağlantısını ve çeşitli teknolojiler koyuyorlar. Ancak işin açığı bir akıllı televizyonun özellikleriyle ön plana çıkmaya çalışan üreticiler, akıllı televizyonlarının güvenlik sistemlerine çok da önem vermiyorlar. Hatta geçmiş dönemlerde, akıllı televizyonlara yapılabilecek siber saldırılar pek çok kez gündeme gelmişti. FBI de tüketicileri, tam olarak bu noktada uyarıyor.

FBI tarafından yapılan açıklamalarda akıllı televizyonların, kullanıcı mahremiyetlerinin yanı sıra çeşitli hırsızlık olaylarına da neden olabileceği belirtildi. Bilgisayar korsanları, mikrofonuna eriştikleri veya kamerasına bağlandıkları akıllı televizyonlar üzerinden eve hırsızlık için de girebilirler. FBI’a göre nadir olsa da böyle olaylar yaşanıyor ve ciddi anlamda dikkat edilmesini öneriyor.

Ancak akıllı televizyonlarla ilgili başka bir konu daha var. O da bu akıllı televizyonları üreten şirketlerin tüketicilere yaklaşımı. Şöyle ki; akıllı televizyonların bir çoğunda program önerisi yapma özelliği var. Bu özellik, kullanıcıların izlediği programlara göre yeni önerilerde bulunuyor. Ancak bu noktada nasıl bir takip ve veri toplama politikasının güdüldüğü şu an için belli değil.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim