21 Milyon Kullanıcının Bilgileri Dark Web’de Satışa Çıktı
Fahri PAt 7 ay önce Teknoloji

Bir hacker, çevrim içi internet yayın servisi Mixcloud’a ait kullanıcı bilgilerini çaldı. 21 milyon civarında ki kullanıcı bilgileri dark webde satışa çıkarttı.

İnternet üzerinden hizmet veren firmaların güvenlik zaafiyetleri nedeniyle zaman zaman kullanıcı bilgilere kirli ellere geçebiliyor. Bu konuda ki son olay bir hacker tarafından yapıldı. İnternet müzik yayın platformu olan Mixcloud kullarına ait bilgileri çaldı ve satışa çıkarttı.

Konuyla ilgili olarak çeşitli basın kuruluşlarına bilgi veren hacker, dediğini yaptığının ispatı olarak da örnek veriler gönderdi. İnternet korsanının elindeki bilgiler arasında kullanıcı isimleri, e-posta adresleri, kodlanmış şifre dizileri, IP adresleri ve daha birçok bilgileri eline geçirdi.

Verilerde yapılan incelemelerde bu bilgilerin 13 Kasım tarihinde ya da daha öncesinde sızdırıldığı orta çıkıyor. ZDNet, konuyla ilgili yaptığı incelemerde verilerin doğruluğunu onaylamayı başardı. Mixcloud ise bu olayı cumartesi günü blogunda paylaştığı bir açıklama ile duyurdu.

Firma, pek çok kullanıcının Facebook aracılığıyla giriş yaptığını ve ellerinde bu platforma ait şifre bilgisi olmadığını da açıkladı. Diğer kullanıcıların da şifrelerinin güvende olduğunu, kodlanmış olan şifrelerin çözülmesinin kolay olmadığını söyledi. Yapılan incelemelere göre Firma SHA2 algoritmasını kullanıyor. Bu da şifrelerin tersine mühendislikle bulunamayacağını ifade ediyor.

Firma kullanıcılarına her ihtimale karşı şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarıda bulunuyor. Dark webde satışa sunulan liste e-posta adreslerinden ve çözülemeyecek şifre dizilerinden oluşuyor. Listenin fiyatı ise 2000 dolar olarak gösterilmiş.

Bu İlk Değil

Bu olayı gerçekleştiren hacker, ilk kez böyle bir olay yapmıyor. Aldığımız bilgilere göre bu hacker daha önce Canva (137 milyon), Chegg (40 milyon), Poshmark (36 milyon), PromoFarma (26 mil), RoadTrippers(25 mil) StockX (6,8 milyon), StorEnvy (23 milyon) ve Wirecard Brezilya (48 milyon) kullanıcının verisini elde ettiğini iddia etmiş, Chegg, Canva, PromoFarma  ve RoadTrippers için veri örneği göstermişti.

Teknolojiyle birlikte artık tüm bilgilerimiz tehlike altında. Bu nedenle kayıt olduğunuz siteleri önemle seçin ve bilgilerinizi ona göre onlara verin. Çoğu teknoloji devinden bile veri çalınırken ufak firmalardan veri çalınması daha kolay. Ona göre çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?
😡
0
😥
0
👎
0
👍
0
😆
0
😱
0
Yorumlar
İlk Yorum Yapan Siz Olun!
Popüler
Son Yorumlar
Sergen
Airpods en iyi kulaklıktır aksini iddia eden xiaomi kullanıyodur
İnanç
Merakla bekliyorum
İletişim